O mnie

Logo - Studio wokalno-instrumentalne Struny Jakub Turkiewicz

        Muzyka otwiera nas na innych ludzi, łaczy ludzi, łagodzi obyczaje, daje twórcom i odtwórcom prawdziwe uczucia, np. radości bądź smutku,czy zadowolenia. Pod warunkiem, że będzie to sztuka - jeśli włożymy w Nią duszę i serce - jeśli będzie PRAWDZIWA.

 

 

 

 

 

Jakub Turkiewicz

           Zdolności muzyczne odziedziczyłem, jak każdy, po rodzicach, którzy śpiewali w Akademickim chórze Politechniki Śląskiej. Ojciec, inżynier, w młodości grał na skrzypcach i brał parę lekcji śpiewu, przez całe życie był i jest fanem opery, zwłaszcza romantycznej (Moniuszki, Verdiego, Pucciniego)

          Już jako przedszkolak tańczyłem po swojemu słuchając nagrań np. Anny Jantar, które lubiła moja mama. Potem próbowałem swoich sił na fortepianie i gitarze (u prywatnych nauczycieli i w ognisku muzycznym) ale brakowało mi wytrwałości. Kiedy jako 14-latek uczestniczyłem w spotkaniach Ruchu Światło - Życie i śpiewałem pieśni pełne Ducha poczułem i zrozumiałem, że chcę grać. Zacząłem nawet "improwizować", ale brakowało mi podstaw. Podjąłem wtedy męską decyzję. Idę się uczyć do szkoły muzycznej. Wtedy już było późno na fortepian i wybrałem klarnet.

          W tym samym czasie kiedy rozpocząłem naukę w szkole muzycznej prowadziłem różne schole i zespoły przy kościele z dziećmi i młodzieżą, gdzie umiejętność gry na gitarze i fortepianie (czy keyboardzie) bardzo mi się przydawała, a grupy śpiewających motywowały do ćwiczenia na kolejną próbę. Do tego doszedł jeszcze później zespół Cantate Deo, który prowadził wspaniały człowiek i muzyk Norbert Blacha. W tym zespole nauczyłem się porywającej muzyki zza oceanu, której wtedy w szkołach muzycznych nie można było usłyszeć - gospel, negro spirituals, jazz, pop jazz.

...

          Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach ukończyłem grając na klarnecie.
Po studiach na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Pedagogiki i Chóralistyki uczyłem przedmiotów teoretycznych w mojej rodzimej gliwickiej szkole muzycznej. 

          Od przeszło 20-lat gram na organach podczas liturgii i prowadzę śpiewy w Rzymsko-Katolickiej Parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Gliwicach oraz dyryguję parafialnym chórem Cantemus, dla którego opracowuję również utwory.

o chórze w Gościu Niedzielnym

          Wspólnie z innymi chórami z Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, organizuję koncerty w parafiach gliwickich i okolicach oraz w nich uczestniczę z chórem.   

          Uczę dzieci, młodzież, a także dorosłych śpiewu oraz gry na fortepianie, keyboardzie i gitarze.

         W latach 2007-2015 wspólnie z kilkoma przyjaciółmi śpiewaliśmy muzykę barokową. Tak powstał siedmioosobowy Zespół wokalny Canterini, który miał w repertuarze również chorał gregoriański, a także utwory współczesne. 

         Zainspirowany skutecznymi lekcjami śpiewu Dominiki Płonki ( która wykorzystuje technikę mix w nauce śpiewu, a która obecnie jest mentorem amerykańskiego stowarzyszenia nauczycieli śpiewu IVTOM) poznałem tą metodę uczęszczając na lekcje do Niej oraz innych nauczycieli tej metody m.i. Deana Kaelin'a, Huberta Noe, a następnie zacząłem stosować na moich uczniach. Od tego czasu nie tylko kształcę swój głos, ale pogłębiam swoją więdzę m.i. na konferencjach i wykładach, które organizujemy jako polskie Stowarzyszenie Wokalistów Mix. 

http://mix.org.pl/

dla wokalistów, nauczycieli śpiewu, oraz wszystkich związanych i zainteresowanych pracą głosem. Od 2014 roku jestem członkiem stowarzyszenia amerykańskiego IVTOM, jestem akredytowanym nauczycielem i stale się kształcę biorąc również indywidualne lekcje śpiewu i emisji głosu. 

http://www.ivtom.org/ 

         Uczę śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach i we własnym studiu STRUNY oraz na warsztatach wokalnych dla chórzystów i zespołów wokalnych.

        Sporadycznie współpracuję z Górniczą Orkiestrą Dętą KWK Sośnica jako solista (repertuar pop-jazz).