Rehabilituję struny głosowe

Logo - Studio wokalno-instrumentalne Struny Jakub Turkiewicz

Rehabilitacja strun głosowych to nauka prawidłowej emisji głosu

Przykłady patologii głosu, przy których rehabilitacji służę pomocą:

§  guzki głosowe miękkie lub twarde zwane również guzkami śpiewaczymi

§  dysfonia

§  niedomykalność strun głosowych

§  porażenie fałdów głosowych

 

 

Rehabilitację można rozpocząć

dopiero po konsultacji z laryngologiem foniatrą

 

Rehabilitacja polega na całkowicie indywidualnym doborze ćwiczeń relaksacyjnych, fonacyjnych i oddechowych dla każdego chorego.

Aby ćwiczenia dały efekty potrzebna jest systematyczność i w związku z tym ścisła współpraca i zaufanie do nauczyciela prowadzącego ćwiczenia.

Gdy mam jakieś wątpliwości konsultuję się z p. laryngolog foniatrą dr Martą Anioł-Borkowską. Współpracuję również z Panią Dominiką Płonką.

Rehabilitację głosu proponuję rozpoczynać wcześnie, ponieważ niewielkie, a nawet tylko chwilowe sukcesy w nauce poprawnego używania głosu utwierdzą chorą/ego w słuszności podjętej decyzji.

 

Profilaktyka

Częste choroby gardła, czy krtani zwykle atakują tych którzy bardzo dużo pracują głosem: mówią lub śpiewają. Dotyczy to wykładowców, nauczycieli, śpiewaków, a zwłaszcza operowych i wokalistów  rockowych, ale także tych, którzy śpiewają poezję śpiewaną. Zdarzają się również u dzieci i nałogowych palaczy.

Objawiają się one w różny sposób, począwszy od chrypki. Nie należy ich lekceważyć, ale obserwować! Przykładowe objawy:

 • częste chrząkanie,
 • uczucie przeszkody w gardle,
 • przejściowy zanik głosu,
 • zawężenie skali głosu,
 • zmatowienie głosu,
 • tracenie głosu po niewielkim wysiłku;
 • permanentna chrypka;
 • głos staje się szorstki, matowy, lub skrzeczący;
 • odczucie napięcia w krtani;
 • odczucie duszności,
 • głos zmienia barwę i wysokość, bez jakiejkolwiek świadomej naszej ingerencji.

 

Moim celem jest uwrażliwienie i obserwowanie Twojego narzędzia porozumiewania się jakim jest głos.

Np: gdy chrypka (która odczuwana jest jako zmiana barwy głosu) utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie - trzeba to skontrolować u laryngologa!

 

Higiena głosu mówionego i śpiewaczego

Jeśli głos jest naszym narzędziem pracy lub chcemy żeby nim był, musimy o niego stale dbać. Kilka podstawowych rad:

- picie herbaty, kawy i wszelkiego rodzaju alkoholów jakkolwiek dają przyjemność – jednak powodują wysuszanie śluzówki ( tak jak silnik potrzebuje oleju, tak nasze struny śluzówki ) – starajmy się tych napojów nie nadużywać, a jeśli już - pijmy potem dużo wody mineralnej (najlepiej nie gazowanej). Gdy mamy wykład lub lekcję do poprowadzenia – weźmy ze sobą koniecznie wodę mineralną (szklanka na 1 godzinę!) – to musi wejść w nawyk, a szczególnie gdy jest ogrzewanie w zimie, albo w lecie klimatyzacja.

- całkowity zakaz palenia tytoniu

- unikanie nadmiernego wysiłku głosowego
1 - przy pracy w hałasie – np. nauczyciel w klasie powinien znaleźć inne sposoby dotarcia do uczniów, niż krzyk, co stanowi wyzwanie dla wielu.
2 - wokalista rockowy, a zwłaszcza metalowy, który śpiewa na bardzo mocno zwartych strunach powinien przed koncertem czy próbą zrobić odpowiednie dla Niego ćwiczenia zwierające struny głosowe, a następnie po śpiewaniu, a zwłaszcza po każdym koncercie ćwiczenia relaksacyjne, które spowodują naturalny balans w głosie.

- okresowe badania krtani u foniatry i obserwacja – u śpiewaków, wokalistów, chórzystów, dyrygentów chórów i również nauczycieli – zwłaszcza ze szkół podstawowych i gimnazjów.

- konieczne są również badania i obserwacja głosu dzieci, które ucząc się zwykle w nadmiernym hałasie mogą łatwo nadwyrężyć narząd głosu.